19.10.2023 r. uczniowie kl. 6c uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. ”Średniowieczna uliczka hanzeatycka”. Zajęcia odbyły się w XVI wiecznym Spichlerzu Błękitny Baranek, który jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Dzieci dowiedziały się, że powstały nad brzegiem Motławy gród pochodzi z X wieku. Prawa miejskie uzyskał za czasów księcia pomorskiego Świętopełka II  w 1236 roku. W Gdańsku mieszkali kupcy, rzemieślnicy i marynarze. Ogromne korzyści dawała miastu przynależność do Związku Miast Hanzeatyckich (1361 – 1669).

Gdańsk porównywano do lwa, dzielnie strzegącego zasobnego spichlerza Hanzy. Po wypędzeniu Krzyżaków, król Kazimierz Jagiellończyk obdarzył mieszkańców licznymi przywilejami. W herbie miasta, ponad dwoma krzyżami, pojawiła się królewska korona Jagiellonów. Gdańsk był miastem wielu narodowości, odmiennych kultur, religii i języków. Stanowił jedyną w swoim rodzaju wspólnotę odmienności.

      Spacerując uliczką hanzeatycką sprzed 700 – 600 lat widzieliśmy dawnych gdańszczan ubranych w stroje z epoki. Spotkaliśmy : bednarza, cyrulika, szewca, kowala, hanzeatyckiego kupca, a nawet pielgrzyma. Odwiedziliśmy karczmę i łaźnię, gdzie gdańszczanie odpoczywali po pracy. Półmrok tworzył nastrój do zgłębiania tajemnic, a odgłosy średniowiecznej ulicy potęgowały wrażenie podróży w czasie. Dzięki specjalnie skomponowanym i rozpylanym aromatom poczuliśmy zapachy dawnego miasta. Z Wyspy Spichrzów Zielonym Mostem przeszliśmy na Długie Pobrzeże. Na ulicy Mariackiej uczniowie zainteresowali się stoiskami z bursztynami. Uwagę dzieci zwróciły także gdańskie rzygacze. Spacerując ulicami miasta podziwialiśmy Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, którą często nazywa się „Koroną Gdańska”, Fontannę Neptuna, Złotą Bramę oraz Katownię z XIV wieku.

      Pomimo chłodu i niewielkich , przelotnych opadów deszczu wycieczka do Gdańska – „Wenecji Północy” była udana. Uczniom humory dopisywały do samego końca wyprawy.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com