Dnia 5 października w ramach lekcji języka kaszubskiego dzieci i młodzież z naszej szkoły wybrali się do Pucka.

Na początku pracownik muzeum, utworzonego w dawnym szpitaliku,Roman Drzeżdżon oprowadził uczestników po salach muzealnych, gdzie mieli okazję obejrzeć i posłuchać historii o dawnych warsztatach rzemieślniczych i pracy rybaka, cieśli, stolarza, bednarza, krawca, szewca, tkacza, kowala czy rolnika. Poznali także dawne obyczaje kaszubskie w sali związanej z obrzędowym rokiem na Kaszubach, a w następnym pomieszczeniu utrwalili symbole kaszubskie: głoski odmienne od polskich, flagę, hymn i znane wszystkim ,,Kaszubskie nuty”,

które razem z przewodnikiem i nauczycielkami kaszubskiego Magdą Makarewicz, Hanną Dettlaff oraz Kingą Milewczyk, nauczycielką angielskiego, wspaniale zaśpiewali.

Innym ciekawym miejscem w muzeum była sala przedstawiająca klasę z przełomu XIX i XX wieku, gdzie dzieci usiadły do ławek z blatami na stalówki i kałamarze, a także posłuchały historii o metodach nauczania i karach cielesnych stosowanych w tamtych czasach dla tych, którzy źle zachowywali się podczas lekcji lub nie opanowali wymaganego materiału podczas zajęć.

Po tej dawce wiedzy nadszedł czas na praktyczne sprawdzenie pewnych jej elementów. Pan Roman Drzeżdżon przypomniał uczniom treść legendy o gryfie kaszubskim, a następnie uczniowie otrzymali wkład, pióro gryfa, drewniane koraliki do pokolorowania wg własnego pomysłu i utworzyli własne dzieło: pióro do podpisywania najważniejszych umów w życiu.

Wycieczka zakończyła się przypomnieniem historii zaślubin Polski z morzem i niebieskiego generała, czyli Józefa Hallera podczas spaceru po porcie rybackim i plaży, gdzie dzieci szukały muszelek i cieszyły się przepiękną jesienną aurą.

Posileni w ulubionej przez dzieci restauracji, w znakomitych humorach, pociągiem uczniowie wrócili do Wejherowa, pytając, gdzie pojadą w następnym miesiącu, czyli listopadzie

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com