Dnia 20 i 25 marca 2024 roku w laboratoriach przyszłości w  Szkole Podstawowej nr 2  przy ulicy Leśnej 35 w godzinach od 7.00 do 7.45 i od 14.30 do 17.00 zostały przeprowadzone warsztaty pieczenia tradycyjnych mazurków wielkanocnych.

W godzinach rannych chętne uczennice: Emilia Sikorska, Nina Kanabaja i Faustyna Bajończyk wraz z paniami: Magdaleną Makarewicz i Hanną Dettlaff spotkały się o 7.00 , by przygotować kruche ciasto na mazurki. Pani Makarewicz mierzyła lub ważyła składniki: mąkę, sól, żółtka, śmietanę i masło, a dzieci pod kierunkiem pani Dettlaff łączyły je w jedną masę. Następnie zawinęły w folię spożywczą i odstawiły do schłodzenia w lodówce.

W godzinach popołudniowych w laboratorium zebrało się 11 dzieci, w tym troje z Ukrainy, by rozwałkować schłodzone ciasto, nadać mu kształt elipsy, kurczaka lub zająca i ułożyć na blasze. Uczniom towarzyszyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bolszewie ubrane w tradycyjne kaszubskie stroje ludowe oraz nauczycielki: Katarzyna Paczoska i Hanna Dettlaff.

Po upieczeniu i wystygnięciu dzieci przystąpiły do dekoracji mazurków, nakładając wspólnie przygotowaną polewą cytrynową lub kakaową oraz układając na niej różne wzory związane z Wielkanocą. Podczas tych czynności uczestnicy powtarzali słówka kaszubskie i polskie nazywające czynności i produkty, a młodzież z Ukrainy podawała odpowiedniki ukraińskie. Dzieci opowiadały także o tradycyjnych zwyczajach panujących w ich domach przed wojną.

Po dekoracji nastąpiło pakowanie mazurków do foli i ozdabianie wstążeczkami.

Na koniec wszyscy wspólnie posprzątali laboratorium przyszłości, umawiając się na kwietniowe pieczenie ukraińskiej paschy.

Hanna Dettlaff