23.01.24 r. klasa 7b pojechała na zajęcia do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Młodzież spędziła dwie godziny przed tryptykiem przedstawiającym „Sąd Ostateczny” autorstwa niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga. To dzieło zachwyciło nas świetlistością barw i bogactwem złożonych treści.

Uczniowie dowiedzieli się, że „Sąd Ostateczny” powstał w Brugii w latach 1467 – 1473 na zamówienie bankiera Angela Taniego i jego żony Catariny Tanagli. Tryptyk miał znaleźć się w kaplicy Tanich w kościele Badia Fiesolana pod Florencją, jednak nigdy tam nie dotarł. Nasza młodzież z ogromną uwagą wysłuchała opowieści o burzliwej historii obrazu. Dzieło Memlinga przywiózł do Gdańska kaper Paul Beneke. Umieszczono go w kościele Mariackim na filarze przy kaplicy Bractwa św. Jerzego.Ten obraz już od XV wieku budził ogromne emocje u gdańszczan i ich gości. Tryptyk stał się prawdziwym skarbem grodu nad Motławą.

Uczniowie pracując w grupach mieli okazje podjąć próbę interpretacji „Sądu Ostatecznego”. Na pozór łatwa do odczytania  scena jeszcze dziś jest powodem gorących dyskusji i sprzeczek. Perfekcyjnie symetryczna kompozycja obrazu oparta została na elipsie. Uwagę zwracają postaci kluczowe, czyli Chrystus Sędzia, zasiadający na tęczy oraz Archanioł Michał , dokonujący ważenia dusz. Chrystusa otaczają apostołowie, Maria i Jan Chrzciciel. Aniołowie prezentują narzędzia męki Pańskiej lub dmą w apokaliptyczne trąby, głosząc koniec świata. Po prawej stronie tryptyku widzimy spokojnych ludzi idących w stronę Nieba (Raju). Po lewej stronie jest chaos. Postaci w ekspresyjnych pozach spychane są do piekła.

Klasa 7b znakomicie poradziła sobie z pięcioma zadaniami z kart pracy, za co spotkała ją pochwała pani kustosz. Młodzież z SP 2 w Bolszewie pewnie jeszcze nie raz odwiedzi Muzeum przy ul. Toruńskiej w Gdańsku.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com